Zdrowa dieta niejednokrotnie kojarzona jest z dużym wydatkiem finansowym. Bazowanie na wymyślnych, drogich produktach często nie zachęca by zacząć zmieniać swoją dietę. W poniższym artykule odpowiedziano na pytanie, czy rzeczywiście zbilansowany jadłospis musi kosztować majątek?

Droższe nie znaczy lepsze

Wbrew pozorom zdrowe odżywianie, wcale nie musi być drogie. Nie ma potrzeby codziennie wybierać takich produktów jak łosoś, awokado czy egzotycznych owoców i produktów z droższej półki. Wiele spośród zdrowego asortymentu jak przykładowo oliwa z oliwek wystarcza na długi czas. Dodatkowo gdy zrezygnujesz ze słodyczy, przetworzonej żywności, zobaczysz jak wiele pieniędzy zaoszczędzisz. Płatki owsiane czy jaglane spożyte na śniadanie, w porównaniu z czekoladowymi kulkami są zdecydowanie lepszym i tańszym wyborem. Wbrew powszechnej opinii zakup zdrowej żywności nie musi wiązać się z wielkim wydatkiem.

Planuj swoje zakupy

Jednym z nieodłącznych elementów oszczędzania jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Warto wybierać się na zakupy z przygotowaną listą produktów. Oprócz tego, że oszczędzisz kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz to dodatkowo Twój portfel Ci za to podziękuje. Nie tylko unikniesz wyrzucania niezjedzonych i zepsutych produktów, ale dodatkowo zakupy z przygotowaną listą będą szybsze. Niestety bardzo często mamy skłonność do marnowania jedzenia przez nabywanie produktów niepotrzebnych, na zapas. Przed wycieczką do supermarketu pomyśl o posiłkach, które chcesz spożyć przez najbliższe dni i koniecznie przejrzyj spiżarnie.

Sezonowość

Pamiętaj, że ceny niektórych produktów zmieniają się sezonowo. Warto stawiać na aktualnie dostępne warzywa i owoce, co w praktyce pozwoli Ci zmniejszyć wydatki na żywność. W czasie lata warto korzystać ze świeżych owoców jak truskawki, borówki itp. Warzywa korzeniowe są dobrej jakości w zimie. Jabłka i śliwki najlepiej smakują jesienią. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na obieranie, krojenie warzyw, możesz skorzystać z mrożonek.

Rotuj produkty

Nie musisz codziennie spożywać łososia. Warto w swojej diecie rotować spożywane produkty, nie tyko ze względu na różnice cenowe ale również wartości odżywcze. Możesz zaserwować w jadłospisie tańsze podroby, jak zasobną w witaminy i składniki mineralne wątróbkę.

Jeżeli możesz to zrób to sam!

Zamiast wybierać gotowe posiłki jak sałatki, czy smoothie możesz przygotować je sam. Mamy skłonność do myślenia, iż wybierając gotowy produkt oszczędzimy na czasie. Jednak weź pod uwagę, iż kupując składniki na sałatkę, możesz zrobić z niej kilka porcji. Samodzielne przygotowywanie potraw nie musi być czasochłonne, o ile odpowiednio to zaplanujemy, a przede wszystkim nabędziemy wprawy, do czego potrzebna jest praktyka. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu przygotuj większą porcję na zapas. W ramach kilku obiadów możesz zjeść to samo przez kilka dni. Kupowanie kiepskiej jakości wędlin, gotowych sosów, przetworzonego jedzenia jak pizza czy kebab wbrew pozorom prowadzi do wydawania większej ilości pieniędzy.

Nie kupuj gotowców

Kolorowe komunikaty na produktach gotowych do spożycia, typu: „wystarczy zalać wodą”, „na mały głód” itp. są niejednokrotnie postrzegane przez konsumentów, jako prosty i szybki sposób na zaspokojenie głodu. Jednak bardzo często żywność przetworzona charakteryzuje się wysoką gęstością energetyczną, a jednocześnie niską odżywczością. W dłuższej perspektywie może przekładać się to na wystąpienie niedoborów mikroelementów. Dodatkowo bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, iż wybierając produkty gotowe do spożycia znacznie przepłacamy. Warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet, by wiedzieć za co płacimy. Przeglądając skład produktu zorientujemy się co naprawdę, często wbrew mylącym zapewnieniom producentów, znajduje się w środku. Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas to zwyczajnie wybieraj naturalne produkty bez składu!

Jakie produkty więc wybierać?

Węglowodany: kasza, ryż, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa.

Białko: mięso, ryby, jaja, owoce morza, produkty mleczne, warzywa strączkowe.

Tłuszcze: oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, awokado, orzechy, nasiona.

Im krótsza lista składników, tym lepiej. Im bardziej odżywcza dieta, tym jesteśmy produktywniejsi, wydajniej pracujemy i mamy więcej energii.

Podsumowanie

Racjonalne odżywianie nie musi bazować na spożywaniu produktów, takich jak nasiona chia czy komosa ryżowa, które nie przyciągają swoją ceną. Dzięki odpowiedniemu planowaniu menu, zdrowa dieta nie będzie kosztowna, a wręcz pomoże dodatkowo zaoszczędzić pieniądze i zachować witalność.