Jak czytać etykiety produktów?

Etykiety produktów spożywczych poza atrakcyjnym wyglądem przyciągającym konsumentów prezentują również istotną wartość informacyjną. Na każdym opakowaniu znajdziemy skład produktu i tabele wartości odżywczych. W poniższym artykule przedstawiono informacje jak prawidłowo interpretować zamieszczone dane na etykiecie.

Cellulit, skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Cellulit to przypadłość o wieloczynnikowym podłożu, która w mniejszym lub większym stopniu dotyka zdecydowanej większości dorosłych kobiet. W niniejszym artykule omówiono podłoże problemu, a także poruszono aspekty praktyczne, związane z planowaniem działań ukierunkowanych na redukcję widoczności tej zmiany.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Stale poszukujemy najefektywniejszej diety. Najczęściej oczekujemy, szybkiej i trwałej utraty masy ciała. Każdy z nas chce uniknąć efektu jo-jo, charakteryzującego się cyklicznym chudnięciem, a następnie pojawiającym się powrotem zgubionych kilogramów, często z nadwyżką. W poniższym artykule przedstawiono główne przyczyny tego błędnego koła, a także zaprezentowano sposoby pozwalające na jego uniknięcie.

Wszystko co musisz wiedzieć o błonniku

Badania naukowe jednoznacznie wykazują prozdrowotne działanie błonnika pokarmowego na organizm. Czym właściwie jest błonnik i gdzie możemy go znaleźć? Jakie występują różnice pomiędzy błonnikiem rozpuszczalnym, a nierozpuszczalnym w wodzie? Jaką rolę pełni w naszej w diecie i za co odpowiada? Odpowiedzi na powyższe pytania przedstawiono w poniższym artykule.

Przyprawy, które podkręcają smak i metabolizm

Stosowanie przypraw może zdziałać o wiele więcej niż jedynie wzbogacić smak potraw. Niektóre z nich zawierają substancje, które mogą wspomóc pracę nad sylwetką. W poniższym artykule przedstawiono zioła, które wykazują właściwości wspomagające odchudzanie.

1 2 3 5