Zacznijmy od obalenia mitu, który mówi że NIE POWINNIŚMY jeść przed snem. Chodzą słuchy, że kiedy wybija godzina 18:00 wszystkie produkty podwajają swoja kaloryczność  (a zwłaszcza owoce) i od tego czasu zjedzenie ich jest zabójstwem dla naszej diety redukcyjnej. Głodzeniu się przed spaniem mówimy stanowcze NIE!

Należy pamiętać, że to o której i ile zjemy zależy od naszego trybu życia i planu dnia. Warto zadbać o to by ostatni posiłek nie był tuż przed zaśnięciem ze względu na czas, który nasz organizm potrzebuje aby zacząć go trawić. 2-3 godziny przed snem są optymalnym rozwiązaniem. Nie powinniśmy też kłaść się spać głodni, ponieważ wpływa to negatywnie na jakość naszego snu i regenerację.

Skoro wiemy już, że kolację jeść należy, od razu pojawia się pytanie „Co powinniśmy jeść przed snem?” 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Lekki, zdrowy posiłek. Ponownie przypomnę, że węglowodany nie są zakazane w końcowej części dnia, a wręcz przeciwnie – są wskazane ze względu na regenerację organizmu, a dodatkowo dobrze wpływają na wytwarzanie melatoniny i serotoniny  – hormonów biorących udział w procesie zasypiania. Kolejnym, bardzo ważnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w zdrowej, zbilansowanej kolacji jest oczywiście nasz ”budulec” – białko.  Szczególną uwagę do tego powinny przykładać osoby aktywne, ponieważ podczas snu następuje odbudowa naszych zmęczonych treningami mięśni, a do regeneracji uszkodzonych włókien białko w diecie jest niezbędne. 

No dobrze, a tłuszcze? Nie zapominajmy o nich, ale postarajmy się z nimi nie przesadzać podczas naszej fit kolacji. Trawienie tłuszczy jest czasochłonne dla naszego organizmu przez co ich zbyt duża ilość na krótko przed spaniem może znacząco obniżyć jakość naszego snu.

 

Niskokaloryczna kolacja - ile kalorii powinno się zjeść przed snem?

Należy pamiętać, że to ile zjemy na kolację zależy od tego jak odżywialiśmy się przez cały dzień. Jest to nasz ostatni posiłek, więc możemy nim uzupełnić potrzebne składniki odżywcze pamiętając o ogólnych zasadach komponowania fit kolacji. Przestrzegając reguł zdrowego żywienia kolacja powinna dostarczać ok. 20% całodziennej energii.

Nasze zapotrzebowanie kaloryczne wynika z wieku, płci, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Znając je możemy wyliczyć ile powinniśmy spożyć kalorii podczas codziennej fit kolacji. Np. w przypadku diety o kaloryczności 2000 kcal ostatni posiłek powinien wynosić ok. 400kcal.

Zdrowa kolacja - czego nie powinno się jeść przed snem?

Skoro już wiemy co powinno znaleźć się w fit kolacji, czas rozwiać wszystkie wątpliwości co do tego czego jeść nie powinniśmy.

Niewskazane są potrawy tłuste i ciężkostrawne m.in. dania smażone, typu fast food, chipsy lub inne słone przekąski; bardzo pikantne potrawy, pokarmy wzdymające, słodycze i dania bardzo słodkie, napoje zawierające kofeinę(lub teinę) czyli w głównej mierze kawa, herbata, napoje energetyzuje, słodkie napoje gazowane(typu cola), a także alkohol. 

Przepisy na zdrowe i dietetyczne kolacje

Przejdźmy do konkretów. Wiemy już co ma zawierać nasza fit kolacja, wiemy też czego powinniśmy unikać, więc nadszedł czas aby dowiedzieć się co przykładowo możemy ugotować, oczywiście szybko, smacznie i zdrowo jak przystało na dietetyczny posiłek. 

Fit kolacja na słodko: placki z serka wiejskiego z bananem

Na pewno mamy tu łakomczuchów, którzy dzień zaczynają wytrawnie, a kończą słodkim akcentem. Dlatego poniżej przedstawiamy:

Placki z serka wiejskiego z bananem

czas przygotowania: ok.15min
kalorie: ok. 400

składniki na 1 porcję:
- 1 banan
- opakowanie serka wiejskiego light (150g)
- 2 łyżki mąki pszennej (30g)
- 1 jajko
- 2 łyżki otrębów owsianych (7g)

W misce rozbełtać widelcem pokrojonego banana, jajko i serek wiejski. Dosypać mąkę, otręby i dokładnie wymieszać. Smażyć na dobrze rozgrzanej suchej patelni teflonowej lub oleju w spayu. Uważać, aby nie przekręcić za wcześnie placuszków, ponieważ mogą się rozpaść.

Szybka fit kolacja - jogurt i bakalie

A co jeśli Twój czas jest ujemny, albo nie masz kompletnie siły i chęci wymyślać i robić skompilowane dania? Spokojnie, zawsze w zanadrzu miej z tyłu głowy przepis na:

Jogurt i bakalie

Czas przygotowania: 2 min

Składniki na 1 porcję:
- jogurt typu skyr
- duża garść łuskanych migdałów;
- mała garść suszonej rodzynek, żurawiny albo innych waszych ulubionych bakalii;
- 1 łyżeczka miodu/ sosu zero kcal

Do miseczki nakładamy jogurt i posypujemy go bakaliami. Wszystko polewamy miodem/sosem. 

Dietetyczna kolacja na ciepło? Wypróbuj gotowane warzywa z sosem jogurtowym

Jeżeli zdecydowanie bardziej wolisz zakończyć dzień wytrawnym, lekkim posiłkiem to wspaniałym pomysłem będzie znać przepis na:

Gotowane warzywa z sosem jogurtowym

Składniki na 2 porcje:
-2 marchewki
-1 brokuł
-1 kalafior
-Garść fasoli
-szczypta soli i pieprzu
-ulubione przyprawy (np. : lubczyk, oregano, tymianek, trawa cytrynowa)

Składniki do sosu:
- 250 g jogurtu naturalnego
- 1 łyżka posiekanych orzeszków ziemnych
- Pęczek szczypiorku
- 2 ząbki czosnku
- Szczypta soli i pieprzu
- 1 łyżeczka miodu

Umyj wszystkie warzywa. Marchewki obierz i pokrój w plasterki. Brokuła i kalafiora podziel na mniejsze różyczki. Do gotującej się wody w garnku wsyp potrzebne przyprawy. Oraz wkład do gotowania na parze z warzywami. Zacznij od marchewki, a następnie dorzuć resztę warzyw. Całość przykryj pokrywką i co jakiś czas sprawdzaj, czy warzywa są al dente. Ugotowane warzywa przypraw ziołami oraz odrobiną soli. Po wyjęciu, podawaj z własnoręcznie zrobionym sosem jogurtowym.

Sos:
Umyj i drobno posiekaj szczypiorek. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Zmieszaj jogurt, szczypiorek i czosnek oraz orzeszki. Dodaj sól oraz miód. 

Dietetyczna kolacja dla dwojga? Pyszna zupa krem z grzankami

Jeśli oboje macie trochę więcej czasu aby ugotować sobie przepyszną, lekką i pożywną kolację to wspaniałym rozwiązaniem dla Was będzie poniższy przepis:

Pyszna zupa krem z grzankami

Składniki na 4 porcje (2fit kolacje):

Zupa:
-1 duży seler
-1 cebula
-3 młode ziemniaki
-2 gałązki selera naciowego
-1 ½ L buliony warzywnego
-1 gałka muszkatołowa
-2 łyzki oleju
-sól i pieprz do smaku
-1 zielona pietruszka

Czosnkowe grzanki:
-3 kromki czerstwego pieczywa, pokrojone w drobną kostkę
-ząbek czosnku
-po małej szczypcie tymianku i majeranku
-2 łyżki oleju
-sól

Sposób przygotowania:
Zeszklij pokrojoną w kostkę cebulę na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju. Dodaj obrany, także pokrojony w kostkę seler, ziemniaki oraz pokrojone w paski łodygi selera. Obsmażaj je razem ok 2-3 min. Całość zalej bulionem warzywnym i duś ok 20-30 min do zmięknięcia warzyw. Wszystko zmiksuj w celu uzyskania gładkiego kremu. Dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Podawaj z czosnkowymi grzankami.

Przygotowanie grzanek:
Czosnek drobno posiekaj, wymieszaj z olejem, szczyptą soli i ziołami. Następnie tak przygotowanym olejem polej grzanki i dokładnie wymieszaj aby równomiernie pokryć je przygotowaną mieszanką. Wsyp grzanki na suchą patelnię i  praż do czasu, aż zaczną się złocić i intensywnie pachnieć.