”Biegać skakać, latać, pływać…”

W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania szeroko rozumianą  aktywnością fizyczną. Powstaje coraz więcej punktów oraz inicjatyw promujących ruch. Na topie jest organizowanie biegów, w tym także biegów z przeszkodami, triathlonów. Wraz z rosnącą świadomością społeczną, dotyczącą korzystnego wpływu sportu na zdrowie i samopoczucie, rośnie także liczba osób stawiających sobie coraz ambitniejsze cele, chcących się sprawdzić w coraz cięższych dyscyplinach i poczuć kuszącą nutkę rywalizacji.

Jednocześnie rynek błyskawicznie zareagował szybkim wzrostem liczby klubów fitness. Śmiało można rzec, że wyrastają jak grzyby po deszczu. Nie każdy ma ochotę na udział w maratonach, rajdach czy boot campach. Część osób wybiera spokojniejsze formy zajęć ruchowych. Widać wyraźnie, że Polacy są świadomi faktu, że warto zadbać o ciało, poprawić  sylwetkę, samopoczucie i zdrowie.

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć? Oto jest pytanie

Siłownie mieszczące się w piwnicach, kojarzone z ciskaniem ciężarami i panami o przerośniętych karkach, odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują fitness kluby. Jaka jest różnica? Z założenia fitness klub to miejsce, w którym każda aktywna fizycznie osoba, znajdzie coś dla siebie. Oferty klubów są znacznie szersze od oferty typowej siłowni z lat dziewięćdziesiątych.

W klubie fitness, poza strefą maszyn izotonicznych i wolnych ciężarów, można znaleźć strefę funkcjonalną, strefę treningu personalnego, miejsce do rozgrzewki i wyciszenia po treningu, a nawet korty do squasha. Ponadto kluby oferują szeroką gamę zajęć grupowych. Dodatkowo w ofercie często jest sauna, masaże a w klubach premium także basen.

Wśród udogodnień w wielu klubach można znaleźć także mini przedszkole/kids play.

Wszystko to sprawia, że fitness klub to miejsce, w którym każdy się odnajdzie.
Można do niego przyjść ze znajomymi lub z rodziną. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z treningu, można tu miło spędzić czas w pozytywnej atmosferze.

Kluby Calypso Fitness zapewniają także możliwość bezpłatnego pomiaru i analizy składu ciała, a zatem poznania zawartości wody w organizmie, masy mięśniowej, ilości tkanki tłuszczowej i wielu innych parametrów. Konsultacja trenerska przybliży także zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania, czy rodzaju treningu, odpowiedniego by zrealizować i osiągnąć dany cel treningowy.

Moda na bycie fit

Można śmiało powiedzieć, że bycie fit jest modne. Media kreują wizerunki pięknych wysportowanych sylwetek, będące punktem odniesienia społeczeństwa w pojmowaniu atrakcyjności.

Otaczają nas rzesze blogerów, celebrytów promujących własne programy treningowe i plany dietetyczne. Już w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych, Jane Fonda tworzyła własne układy aerobiku. Rynek zalały kasety, na których prezentowała ćwiczenia z muzyką w tle. Była prekursorką takiego sposobu promowania aktywności. W jej ślady poszła Cindy Crawford w latach 90-tych, oraz wiele innych osób ze świata mody czy show biznesu. W Polsce także mamy swoje gwiazdy promujące fitness.

Należy się zastanowić, czy to zjawisko jest pozytywne?

Cóż, gdy ktoś mnie pyta, czy dany rodzaj treningu jest dobry, zawsze odpowiadam, że każdy rodzaj aktywności jest dobry. Jednak należy pamiętać, że nie każdy trening jest dla każdego.
Należy pamiętać o możliwych przeciwskazaniach, ale także wziąć pod uwagę predyspozycje i preferencje dotyczące treningu. Nie powiem osobie, która uwielbia biegać, by tego nie robiła. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować.

W przypadku treningu z płytą DVD, czy filmem z internetu, pojawia się pewne niebezpieczeństwo. Mianowicie instruktor z ekranu, nie poprawi błędów w technice wykonywanych ćwiczeń i nie skoryguje ułożenia sylwetki. Okazuje się niestety, że nie każdy ma wystarczającą świadomość własnego ciała, bądź też koordynację, rozwiniętą na tyle, by bezbłędnie powtórzyć wszystkie ćwiczenia, prezentowane na ekranie.

Zatem, choć niewątpliwie korzystnym zjawiskiem jest sam fakt, że ludzie coraz częściej chcą się ruszać, nie można jednoznacznie powiedzieć, że taki trening na własną rękę jest w stu procentach dobry. Należy pamiętać, że w znacznie większym stopniu jest obarczony ryzykiem kontuzji.

Odpowiedź na pytanie: czy każdy może korzystać z oferty klubu fitness, nasuwa się sama. Nie tylko każdy może ćwiczyć w fitness klubie, ale śmiało można powiedzieć, że fitness kluby są dla wszystkich. Zapraszamy do klubów Calypso Fitness, u nas będziesz ćwiczył w komfortowych warunkach. Trening z instruktorem lub trenerem, zapewni także poczucie bezpieczeństwa. Jedynym ograniczeniem jest wiek. Kluby fitness zapraszają klientów zwykle od szesnastego roku życia. Zatem jeśli chcesz zmienić swoje życie, wprowadzić do niego trochę ruchu i pozytywnej energii, nie czekaj, przyjdź do Calypso Fitness. Ćwicz i baw się przy tym dobrze. Powodów do korzystania z klubów jest wiele, a jeszcze więcej zaskakujących efektów treningowych, które zawsze pozytywnie Cię zaskoczą.