Każdy chciałby, aby jego mózg pracował na najwyższych obrotach. Większa efektywność w pracy, lepsza pamięć i koncentracja, mniejsza ilość czasu poświęcona na zrealizowanie założonych celów - to kwestie bardzo pożądane. Jednak niewiele osób wie, jak sprawić, by mózg pracował wydajniej i skuteczniej. Przedstawiamy najprostsze, a zarazem najlepsze metody wspierające pracę mózgu.

Nasz mózg jest ciągle „przeciążony”

Nasz mózg nie ma łatwo, żyjemy pod ciągłą presją – wciąż za mało czasu, a rzeczy do zrobienia coraz więcej. Dopisujemy kolejne obowiązki do listy, stres narasta, a my zaczynamy zaniedbywać podstawowe, ale ogromnie ważne czynności fizjologiczne takie jak sen czy odpowiednia dieta. Wracasz po całym dniu do domu i opadasz z sił. Chciałbyś zrobić wiele rzeczy, ale nie masz na nic siły. Dodatkowo stale jesteś bombardowany nowymi bodźcami – wiadomości, informacje z telewizji czy prasy. Okazuje się, że te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

Jakie czynniki mają wpływ na pracę mózgu?

1. Sen poprawia wydajność mózgu

Odpowiednia ilość snu to ogromnie ważna kwestia - niezbędna dla zachowania pełni zdrowia. Jego odpowiednia higiena i czas trwania wpływa na wiele aspektów - działanie hormonów, proces odchudzania, budowanie masy mięśniowej czy pracę mózgu. Sen odgrywa niebagatelną rolę w jego funkcjonowaniu. W naszej pamięci krótkotrwałej - trwającej około 30 sekund od pojawienia się nowej informacji, jesteśmy w stanie przechować od czterech do siedmiu wiadomości. Ilość zapamiętanych komunikatów jest kwestią indywidualną, jednak załóżmy, iż jesteśmy w stanie przez 30 sekund zapamiętać siedmiocyfrowy numer telefonu. Po nieprzespanej nocy, ta ilość spadnie do jednej bądź dwóch informacji - więc zakodujemy tylko jedną albo dwie cyfry. Każdy z nas z pewnością mógł zaobserwować, iż „zarwana nocka” negatywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą. Dodatkowo podczas snu dochodzi do konsolidacji pamięci, która polega na utrwalaniu śladów pamięciowych. W tym czasie mózg przekształca wspomnienia krótkoterminowe w długoterminowe.

2. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi do mózgu

Kolejną kwestią wpływającą na funkcjonowanie mózgu są ćwiczenia fizyczne. Aktywność ruchowa wspiera krążenie krwi do mózgu, przez co go dotlenienia. Ponadto wspomaga pamięć krótkotrwałą - poprzez zapobieganie degradacji hipokampu, który jest częścią mózgu odpowiadającą za pamięć. Oczywiście należy pamiętać o umiarze - więcej, nie znaczy lepiej. Odpowiednia liczba jednostek treningowych jest korzystna, natomiast zbyt duża objętość treningowa będzie za dużym stresorem dla organizmu, co będzie negatywnie wpływało na pracę mózgu.

3. Twój mózg nie lubi stresu

Niesłychanie istotnym elementem wpływającym na prawidłowe działanie mózgu jest stres, który niejedno ma imię. Możemy podzielić go na psychiczny i fizyczny - nadmiar treningów bądź kontuzje. Dodatkowo wyróżniamy stres chemiczny, czyli przykładowo toksyny i metale ciężkie. Za duża liczba czynników stresogennych może doprowadzić do uszkodzeń hipokampu, a także osłabić pamięć krótkotrwałą i wpływać niszcząco na strukturę mózgu. Oczywiście stres jest niezbędny dla zachowania zdrowia, jednak chroniczny działa negatywnie. Poznano wiele metod wspomagających radzenie sobie ze stresem - przykładowo medytacja, joga, akupunktura czy wsparcie suplementacyjne.

4. Właściwa dieta - lepsza praca mózgu

Właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na mózg. Stosowany sposób żywienia powinien opierać się na produktach jak najmniej przetworzonych i wysoko odżywczych. Dieta powinna działać przeciwzapalnie, gdyż nadmiar stanów zapalnych powoli będzie degenerował mózg. Jadłospis powinien obfitować w witaminy i minerały, wspierające jego pracę. Zdrowa, niskoprzetworzona dieta, bogata w warzywa i owoce jest kluczem do zachowania prawidłowej pracy mózgu. Warto zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3, magnezu, witamin z grupy B (przede wszystkim B12). Oczywiście suplementacja jest kwestią indywidualną, gdyż zarówno niedobór jak i nadmiar składników mineralnych jest szkodliwy.

Coraz częściej mówi się o jelitach, iż jest to nasz „drugi mózg”. Otóż, stan mikroflory jelitowej jest mocno powiązany z pracą układu nerwowego. Nerw błędny jest najdłuższym nerwem człowieka. Łączy jelita z mózgiem – stanowi więc istotny węzeł komunikacyjny pomiędzy nimi. Szacuje się, iż jedynie około 10% informacji biegnie z mózgu do jelit i aż 90% informacji od jelit do mózgu! Reasumując, jeżeli coś złego dzieje się w jelitach - nasz mózg automatycznie się o tym dowiaduje. Zapewne zdarzyło się Wam odczuwać problemy jelitowe tuż przed ważnym egzaminem bądź rozmową o pracę. Związane jest to właśnie z komunikacją między trzewiami, a centralnym układem nerwowym. Ponadto wiele badań naukowych mówi o pozytywnym działaniu preparatów probiotycznych w depresji czy schizofrenii. Dodatkowo warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż już 1–2% odwodnienia pogarsza funkcje poznawcze.

Suplementacja – bezpieczne nootropiki

Jeżeli zadbasz o wszystkie kwestie związane ze zmianą stylu życia, możesz pomyśleć o zastosowaniu nootropików. Są to substancje wspierające pracę mózgu - zwiększają pamięć, koncentrację, a także zdolność uczenia się i motywację. Specyfiki te działają na kilka sposobów - są przy tym bezpieczne, gdyż nie powodują uzależnienia i nie są toksyczne dla organizmu. Zasada działania opiera się na zmianie dostępności bądź stężenia w mózgu dostaw neuroprzekaźników (związki chemiczne, których cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi), enzymów i hormonów. Dodatkowo usprawniają przepływ krwi do mózgu, co wpływa na lepsze jego dotlenienie.

• CHOLINA

Cytykolina (CDP-cholina) to najlepsza forma choliny wspierająca pracę mózgu. Wpływa ona na wzrost poziomu acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który związany jest z umiejętnością nauki. Badania wykazały, iż stosowanie cytykoliny wpływa na skupienie i koncentracje, wspomaga walkę z zaburzeniami pamięci. Suplement ten jest bezpieczny – znajduje zastosowanie w przypadku udarów i chorób neurodegeneracyjnych.

• ALPHA

GPC Alpha GPC (glicerofosfocholina) to bardzo popularna wersja choliny, również skutecznie poprawiająca funkcje kognitywne. Stosowanie jej niweluje skutki stresu - działa uspokajająco i relaksująco, wspomaga regenerację układu nerwowego. Ze względu na jej działanie najlepiej zażywać ją przed snem.

Wnioski

Istnieje wiele możliwości poprawiających pracę mózgu, jednak najważniejsze jest zadbanie o podstawy. Głównymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę jest odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i dbanie o styl życia. Suplementy to tylko uzupełnienie pracy nad poprawą kondycji mózgu.