Natłok pracy znów zmusił Cię do zostania po godzinach za biurkiem? Kumulujący się stres, napięte mięśnie, zgarbiona pozycja przed komputerem, niewygodne krzesło. Dużo osób z pewnością wie o czym piszę. W XXI wieku zwykło się mawiać: „siedzenie to nowe palenie”. Powiedzenie to odzwierciedla jak bardzo siedzący tryb życia jest szkodliwy dla człowieka. Nasze ciało zostało stworzone do aktywności fizycznej: biegania, skakania, pływania. Osiem lub więcej godzin zastygania w pozycji siedzącej z pochyloną do przodu głową jest wysoce niewskazane lecz intensywny rozwój technologii i usług cyfrowych (informatyka, analityka, itp.) doprowadził do tego stanu rzeczy.

Czy pamiętacie, żeby porozciągać się po pracy chociaż 15-20 min? Nie? Zamiast tego wracacie do domu i następne kilka godzin spędzacie przed telewizorem lub dalej pracujecie? Przeczytajcie więc jakie konsekwencje niecie siedzący tryb życia.

Nadmierne spędzanie czasu w pozycji siedzącej powoduje szereg zmian w naszym organizmie

Najważniejsze z nich to rozciągnięcie się mięśni kulszowo-goleniowych (tył uda) i przykurczenie się mięśni biodrowo-lędźwiowych (głęboko położone mięśnie nazywane inaczej zginaczami bioder). W dużym uproszczeniu mięśnie kulszowo-goleniowe mają swoje przyczepy początkowe na guzie kulszowym i końcowe na głowie kości strzałkowej goleni. Mięśnie biodrowo-lędźwiowe natomiast rozpoczynają się od dołu biodrowego oraz powierzchni bocznej trzonów kręgów i kończą na krętarzu mniejszym.

Rozciągnięcie się pierwszych i przykurczenie tych drugich powoduje zmianę w ustawieniu miednicy – zwiększa się jej przodopochylenie. Zjawisko to polega na specyficznym ustawieniu się miednicy w naszym ciele, które powoduje przeprost kręgosłupa w odcinku lędźwiowym co skutkuje początkiem hiperlordozy (nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi), która może prowadzić do rozmaitych komplikacji takich jak rwa kulszowa (korzonki), lumbago i przepuklina jądrą krążka międzykręgowego (wypadnięty dysk). Przy hiperlordozie każdy nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy wstawanie z łóżka może wywołać atak rwy kulszowej czyli nacisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe znajdujące się w kanale kręgosłupa. Jest to bardzo niebezpieczny uraz, który może spowodować, że nie będziecie w stanie chodzić nawet przez kilka dni.

Jak przeciwdziałać nasilającej się hiperlordozie?

Jeśli już mowa o siedzeniu trzeba również wspomnieć o garbieniu się nad klawiaturą i myszką oraz wpatrywaniu się to w komputer, to w telefon służbowy. Te czynności również mają wpływ na naszą sylwetkę i finalnie mogą się objawić jako zespół skrzyżowania górnego. Jest to postawa zgarbiona z zaokrąglonymi barkami oraz wysuniętą głową do przodu. Mięśnie które należy wzmocnić to: głębokie zginacze odcinka szyjnego, mięsień równoległoboczny i mięsień zębaty przedni. Mięśnie, które trzeba rozciągnąć to mięśnie piersiowe, czworoboczny grzbietu oraz dźwigacz łopatki.

Z pomocą przychodzi siłownia oraz odpowiednio doświadczony trener, który potrafi zniwelować wady postury poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Fachowa wiedza pozwoli Wam na wyprostowanie się i prezentację zdrowej sylwetki.

Tak jak zespół skrzyżowania górnego nie jest końcem świata i wiele ludzi żyje w ten sposób nie mając świadomości, tak rwa kulszowa lub dyskopatia bardzo daje o sobie znać gdy występuje i może być niebezpieczna, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ostrego bólu w trakcie chodzenia lub nawet je uniemożliwić.

Jednak nie ma co się martwić jeśli po prostu bolą Was na co dzień plecy w odcinku lędźwiowym. Niekoniecznie muszą to być wyżej opisane dolegliwości. W większości przypadków ludzie, z którymi pracowałem na siłowni skarżyli się na takie bóle. Najczęściej już po kilku sesjach rozciągania mięśni biodrowo-lędźwiowych i wzmacnianiu mięśni prostowników grzbietu oraz kulszowo-goleniowych ból znikał na stałe. Gdy te osoby zaprzestawały treningów na kilka tygodni ból powracał przez ponowne przykurczenie się mięśni biodrowo-lędźwiowych, osłabienie się prostowników grzbietu i mięśni kulszowo-goleniowych. Spowodowane było to oczywiście siedzącym stylem życia tych osób i chwilowym zaprzestaniem aktywności fizycznej. W naszym klubie możecie nie tylko schudnąć, czy przybrać na masie mięśniowej, ale również zadbać o poprawę swojej postury korzystając z takich zajęć jak trening personalny, Joga, Stretching czy Zdrowy Kręgosłup.

Krótki przepis na zrównoważoną posturę:

Na każdą godzinę pracy poświęćcie 2-3 min na rozciągnięcie mięśni czworobocznych grzbietu, klatki piersiowej i kulszowo-goleniowych.

Po prostu wstańcie i przespacerujcie się po biurze.

Nie strońcie od aktywności fizycznej – 1 godzina treningu to zaledwie 4% Waszej doby!