Ogłoszenie na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego przyczyniło się do ogromnego wzrostu liczby pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie. Wydawać by się mogło, że praca bez wychodzenia z domu to spełnienie marzeń. Okazuje się, że rzeczywistość, po raz kolejny, zweryfikowała nasze wyobrażenia, które po kilku dniach home office wyglądają nieco inaczej. Popadamy w skrajności. Jedni zbytnio się rozluźniają, a w efekcie czas spędzony w domu jest za mało produktywny. Inni zaś spędzają całe dnie przed włączonym komputerem. Jak znaleźć złoty środek, czy też work-life balance?

Sprawdź nasze rady!

1. Wyznacz sobie przestrzeń do pracy i spraw, żeby była ona wygodna, funkcjonalna i dostosowana do Twoich przyzwyczajeń. Wystrzegaj się całodniowego leżenia na kanapie z laptopem na kolanach. Nie jest to wskazane dla naszego kręgosłupa, a w dłuższej perspektywie również niewygodne.

2. W dni powszednie wstawaj mniej więcej o tej samej porze – zachowasz ustalony rytm dnia.

3. Po przebudzeniu przebierz się z piżamy. Strój, który założysz nie musi być oficjalny, ale nie powinien być też zbyt niedbały. Wrzuć na siebie ulubione spodnie i wygodny t-shirt. Zrezygnuj ze stroju do spania i rozciągniętego dresu. Poczujesz większą mobilizację, gotowość do pracy i zyskasz lepsze samopoczucie. Będziesz też przygotowany/przygotowana na niespodziewanego video-call’a.

4. Ustal godziny pracy. Określ czas, który poświęcisz jednie na pracę i czas jedynie na relaks, czy prace domowe. Dzięki temu podczas pracy nie będziesz się rozpraszać, a w ciągu przerwy nie będziesz stresować się pracą.

5. Stwórz plan pracy. Wieczorem lub rano wypisz zadania, które musisz zrealizować danego dnia, a następnie po ich wykonaniu wykreślaj z listy. Przekonasz się jakie to satysfakcjonujące.

6. Pozostawaj w kontakcie z współpracownikami. Dzielcie się informacjami, rozmawiajcie o statusie prac, ale też o tym czy wszystko u Was w porządku. Wspierajcie się i proście o pomoc jeśli takowa jest potrzebna. To bardzo ważne z punktu widzenia higieny pracy, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na motywację do dalszego działania.

7. Kontroluj się. Oddzielaj pracę od swojego czasu wolnego. Nie pozwól sobie na siedzenie przy komputerze całymi dniami. Po wyznaczonym czasie pracy wyłącz komputer i poświęć czas na to co robiłbyś/robiłabyś po powrocie z biura.

8. Zadbaj o swoje zdrowie i odporność. Podstawowym sposobem jest aktywność fizyczna. W czasie gdy Twój ulubiony klub fitness jest nieczynny, włącz trening online i dbaj o sportowy styl życia oraz lepsze samopoczucie.

9. W wirze obowiązków zawodowych i domowych nie zapominaj o przyjmowaniu posiłków i płynów. Ważna jest regularność.

10. Nie rozpraszaj się sprawdzając bieżące informacje z kraju co parę minut. Najlepiej ustal określone pory 2-3 razy w ciągu dnia, np. podczas przerwy na kawę i jedynie wtedy rób prasówkę.

Podsumowanie

Podczas pracy w domu ważne jest zachowanie samodyscypliny. Należy jednak docenić fakt, że możesz samemu ustalać harmonogram pracy i metody działania. Spróbuj wypracować własne nawyki i zwyczaje, które są najbardziej wydajne. Możesz to zrobić w oparciu o nasze propozycje. Powodzenia!