Czym właściwie jest trening personalny?

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, zasadniczą częścią pracy trenera personalnego nie jest liczenie powtórzeń. Zadaniem trenera jest przekazanie wiedzy, dotyczącej techniki wykonywania ćwiczeń, odżywiania, odpowiednich założeń treningowych. Można powiedzieć, że dostajemy gotowy przepis na sukces: plan treningowy, rozpiskę dietetyczną, zalecaną suplementację.

Ponadto trener motywuje, wspiera w chwilach słabości i zapewnia miłe towarzystwo. Sprawi, że ćwicząc dasz z siebie wszystko, a wysiłek da Ci wiele radości. Skoryguje także ustawienie ciała podczas wykonywania ćwiczeń. Wszystko to sprawi, że Twoje treningi będą o wiele bardziej efektywne.

Fachowa pomoc trenerska to także asekuracja, dobór odpowiednich obciążeń i zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu i klientom znajdującym się w pobliżu. Sieć klubów Calypso Fitness stawia na łatwą dostępność trenerów. Są oni na sali zawsze w godzinach otwarcia klubu. Można poprosić o pomoc, skorzystać z rady, bądź zrobić pomiary.

Zgodnie z naszą filozofią, także usługa zwana treningiem personalnym, jest łatwo dostępna dla każdego. Konkurencyjne ceny i dobrze przygotowana kadra sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ćwiczenie pod czujnym okiem trenera.

Zastanawiasz się czasem, w jakim celu ludzie korzystają z indywidualnych lekcji z trenerem?

Powodów może być naprawdę wiele:

• szybsze osiągnięcie celu treningowego – większa efektywność wykonywanych ćwiczeń, odpowiednie założenia i intensywność treningu pozwolą szybciej osiągnąć zamierzony cel. Wiąże się z tym także oszczędność czasu, czyli tego czego najczęściej brakuje nam w codziennym pędzie. Nie tracimy go na planowanie jednostki treningowej, nie zastanawiamy się nad doborem ćwiczeń, nie musimy szukać rozwiązań odpowiednich dla nas.

• motywacja – jest ważnym elementem pracy trenera. To właśnie on zmotywuje do wysiłku, zachęci do przyjścia na trening nawet gdy Ci się nie chce, nie pozwoli odpuścić w chwilach zwątpienia.

• bieżące monitorowanie efektów treningowych – po pierwsze daje obraz zmian zachodzących

 w organizmie, pokazuje na jakim etapie przemiany jesteś. Po drugie, rejestrowanie pozytywnych zmian, dodatkowo będzie motywować i nakręcać, zachęcając cię, by dać z siebie jeszcze więcej.

• minimalizowanie ryzyka kontuzji – nieodpowiedni ciężar, brak wypracowanej techniki, zły chwyt, przeprosty i inne błędy mogą prowadzić do powstawania kontuzji. Trzeba pamiętać, jak ważna jest poprawna technika podczas treningu. Błędy takie zdarzają się nie tylko u ćwiczących z wolnymi ciężarami. Nawet w strefie maszyn izotonicznych jest możliwe niepoprawne prowadzenie ruchu, błędy oddechowe, złe ustawienie maszyny. Wszystko to może prowadzić do powstawania uszkodzeń przyczepów mięśniowych, ścięgien czy stawów. Z trenerem nauczysz się także jak przygotować organizm do wysiłku, rozluźniać czy rozciągać mięśnie, co dodatkowo wpłynie na większe bezpieczeństwo podczas treningu.

• eliminowanie najsłabszych ogniw – czasem pracując nad formą widzimy, że jakaś partia mięśniowa odstaje od pozostałych. Jest wyraźnie słabsza, rozwija się wolniej. Może się okazać, że trzeba nad nią popracować inaczej niż dotychczas. Trener pokaże Ci jak to zrobić.

Przesłanek by rozpocząć współprace z trenerem jest znacznie więcej: zmiana stylu życia, lepsze samopoczucie, prestiż, większa pewność siebie, odreagowanie codziennych stresów.

 

Najważniejsze jednak jest to, że trener ma indywidualne podejście do każdego podopiecznego. Dobierze rodzaj treningu i rozpisze jadłospis, dostosowany do potrzeb konkretnej osoby. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningami, nauczysz się odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń. Poza zwiększeniem efektywności treningu, zmniejszy się jednocześnie ryzyko kontuzji. Zatem szybciej i bezpieczniej osiągniesz założone cele.

Nie zapominajmy jednak, że do fitness klubów przychodzi duża grupa osób o sporym stażu treningowym. Czy osoby bardziej doświadczone także potrzebują pomocy trenera? Jestem przekonany, że tak. Nawet stali bywalcy klubów fitness powinni od czasu do czasu spotkać się z trenerem. Dlaczego? Chociażby po to, by zmienić założenia treningowe, poznać nowe ćwiczenia, włączyć je do planu treningowego. Pamiętajmy, że mięśnie należy zaskakiwać nowymi bodźcami. Długotrwałe wykonywanie tych samych ćwiczeń, będzie prowadziło do zastoju. Brak progresji treningowej, można przełamać na róże sposoby. Trener podpowie, jak urozmaicić treningi i uniknąć rutyny.

Jeśli przychodzisz do klubu fitness tylko na bieżnię lub rower, ponieważ nie wiesz co poza tym możesz zrobić – poproś o pomoc trenera.

Nie bój się pytać. Nikt nie wie wszystkiego, a przecież trenerzy też mają swoich trenerów. Mistrzowie olimpijscy mają trenerów, trenerzy trenerów, także mieli trenerów. To najlepszy dowód na to, że warto korzystać z takiego wsparcia.

Zatem dochodzimy do wniosku, że każdy potrzebuje trenera. Bez względu na to czy jesteś osobą początkującą czy zaawansowaną, konsultacja trenerska i trening personalny są dobre właśnie dla Ciebie.