Gumy oporowe to narzędzie, które może być wykorzystywane przez osoby aktywne na każdym poziomie zaawansowania. Dla jednych są elementem rozgrzewki, dla innych sposobem do aktywacji mięśni. Odnajdują również zastosowanie jako część rehabilitacji czy uzupełnienie samego treningu.

Jak działają gumy oporowe?

Gumy oporowe wykonane są z lateksu, który odznacza się rozciągliwością i odpornością na stawiany opór. W związku z tym używa się ich do wszelkiego rodzaju ćwiczeń wzmacniających, czy treningu funkcjonalnego. Działają na zasadzie stawiania oporu mięśniom, co mocno aktywuje daną partię mięśniową do pracy. Wykorzystując gumy w treningu, możesz wykonywać ruchy w wielu różnych płaszczyznach. Dodatkowo pozwalają na zachowanie stałego napięcia mięśni w pełnym zakresie ruchu.

Główne zalety płynące z stosowania gum oporowych:

• są lekkie i poręczne - można je wykorzystać w podróży,
• charakteryzują się stosunkowo niską ceną,
• stanowią świetne urozmaicenie treningu,
• odpowiednio stosowane minimalizują ryzyko kontuzji,
• odnajdują zastosowanie w wielu rodzajach treningu,
• pozwalają na zachowanie stałego napięcia mięśniowego,
• sprawdzają się zarówno jako element rozgrzewki jak i część głównego treningu.

W jaki sposób wykorzystać gumy podczas treningu?

Gumy oporowe mogą być elementem aktywacyjnym dla mięśni, stanowić uzupełnienie treningu, czy być stosowane w rehabilitacji. Ćwiczenia z ich użyciem mają charakter wzmacniający, funkcjonalny i wytrzymałościowy. Różne stopnie oporu gum, zwykle oznaczone kolorami, pozwalają indywidualnie dostosować poziom trudności do obecnej formy, czy pożądanej intensywności. Wykorzystując odmienne rodzaje taśm, dodatkowo możemy w prosty sposób progresować na treningach.

Gumy oporowe, jako element rozgrzewki

Oczywiście gumy nie zastąpią treningu z obciążaniem, hantlami i sztangą, natomiast mogą stanowić uzupełnienie bazowego treningu. Przykładów ćwiczeń z taśmami jest wiele, a sposób ich użycia sprowadza się do wyznaczonego celu. Dobrą opcja jest wykorzystanie gum na początku treningu, w rozgrzewce. Aktywacja mięśni to etap przygotowania ich do pracy, a nie ich maksymalnego zmęczenia. Przykładowym ćwiczeń „pobudzającym” pośladki do treningu jest „monster walk” z gumą nad kolanami.

Technika ćwiczenia „monster walk”:
• umieść gumę nad kolanami,
• stopy ustaw na szerokość bioder, równolegle względem siebie,
• stopy „wkręć” w podłogę tak, aby wprowadzić rotację zewnętrzną, która pozwoli rozchylić kolana na zewnątrz,
• wychyl biodra do tyłu, jednocześnie utrzymując wyprostowane plecy oraz napięty i aktywny brzuch,
• ruch rozpoczynaj od kolana (ruch prowadzony jest kolanem na zewnątrz),
• krok wykonuj zewnętrzną krawędzią stopy do boku.
• wykonuj około 10–20 kroków na stronę.

Gumy oporowe, jako uzupełnienie treningu i rehabilitacji

Gumy oporowe sprawdzą się, także jako element uzupełniający trening. Są dobrym sposobem na zintensyfikowanie ćwiczeń, gdyż wprowadzają dodatkowy opór np. przysiady z taśmą owiniętą nad kolanami. W czasie wykonywania ruchu, należy rozpychać kolana na zewnątrz. W ten sposób podnosimy poziom trudności ćwiczenia, a także mocniej aktywujemy do pracy mięsień pośladkowy średni. Dodatkowo taśmy stanowią świetne wsparcie rehabilitacji. Pomagają szybciej powrócić do sprawności fizycznej po kontuzji, poprzez wzmocnienie mięśni i zwiększenie mobilności w stawie.

Podsumowanie

Gumy oporowe, mimo iż wyglądają niepozornie mogą stanowić doskonałe urozmaicenie treningowej rutyny, tym samym dostarczając innych bodźców dla mięśni. Dzięki wszechstronności są stosowane w różnych dyscyplinach sportowych. Korzyści płynące z ich używania powodują, że wykorzystywane są przez ogromną liczbę osób aktywnych – od amatorów siłowni po profesjonalnych zawodników.