W dzisiejszym artykule przybliżę Ci temat dyskopatii kręgosłupa. Jest to jedna z częstszych degeneracyjnych dolegliwości bólowych wśród ludzi w różnych przedziale wiekowym. Do głównych przyczyn powstania dyskopatii kręgosłupa zaliczamy sumujące się złe nawyki postawy, a w konsekwencji wady postawy charakteryzujące się osłabienie mięśni posturalnych takich jak: mięśni głębokich brzucha oraz mięśni pośladkowych. Dochodzi często do przykurczu mięśni biodrowo- lędźwiowych, prostownika grzbietu oraz mięśni piersiowych. Brak aktywności fizycznej doprowadza do braku odżywienia krążka międzykręgowego i jego degeneracji. Po uwypukleniu się krążka międzykręgowego możemy odczuwać bardzo ostry, promieniujące ból, ponieważ uciska on na struktury nerwowe w kręgosłupie. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza oraz zrobić badania obrazowe, które potwierdzą bądź wykluczą dyskopatię.

Co to jest dyskopatia kręgosłupa?

Wiele osób zastawia się, czym tak właściwie jest dyskopatia kręgosłupa i czy naprawdę ,,może nam wypaść dysk’’? Nasz kręgosłup składa się z kręgów oraz krążków międzykręgowych potocznie nazywanymi dyskami. Podczas utrwalania złych nawyków powodujemy, że w naszym kręgosłupie dochodzi do zmiany ciśnienia w krążku międzykręgowym i uwypukla się jądro miażdżyste, które znajduje się w jego wnętrzu. Natomiast nic całkowicie ,,nie wypada’’.

Dyskopatia - przyczyny

Objawami tego jest bardzo silny ból, który może uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Może również dojść do zaburzenia czucia, drętwienia i mrowienia kończyn oraz osłabienia siły mięśni. Dyskopatia kręgosłupa to proces, który trwa latami, a w początkowym etapie nie daje dolegliwości bólowych, dlatego tak wiele osób reaguje, gdy jest już zdecydowanie za późno. W zaawansowanym stopniu może wystąpić dyskopatia kręgosłupa wielopoziomowa. Są to zmiany zwyrodnieniowe występujące na sąsiadujących ze sobą kręgach. Większy obszar dolegliwości powoduje znacznie większy ból, który może promieniować do kończyn i ciągnąć się przez cały kręgosłup.

Dyskopatia wielopoziomowa - charakterystyka ogólna

Dyskopatia wielopoziomowa najczęściej dotyka odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. W wielu przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze polegające na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz stosowaniu długotrwałej fizjoterapii. Aby uniknąć tak poważnego schorzenia, należy kłaść duży nacisk na profilaktykę, czyli na wzmacnianie mięśni pleców, klatki piersiowej i wszystkich mięśni głębokich. Jednak, gdy problem już wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą i pod okiem certyfikowanego trenera wrócić powoli do ćwiczeń.

Dyskopatia - objawy

Należy przede wszystkim skupić się na wzmocnieniu mięśni głębokich CORE, które są odpowiedzialne za stabilizacje kręgosłupa. Warto również popracować nad poprawą ruchomości kręgosłupa. Najczęściej spotykaną dyskopatią jest dyskopatia odcinka lędźwiowego oznaczana w opisie badań obrazowych literą L. Dzieje się tak, ponieważ na co dzień często podnosimy ciężkie przedmioty z ziemi w nieprawidłowy sposób z zakrzywionymi plecami, doprowadzając do ciągłych uszkodzeń w kręgosłupie i do zwiększonego nacisku na krążek międzykręgowy, który w konsekwencji może doprowadzić do dyskopatii lędźwiowej. Tutaj również możemy wykonywać ćwiczenia stabilizacyjne oraz zadbać o prawidłową ruchomość odcinka lędźwiowego, a także o odpowiednie zakresy ruchów w kończynach dolnych.

Dyskopatia - leczenie

W stanie ostrym dyskopatii powinniśmy wstrzymać się od dużej aktywności fizycznej na siłowni jak i aktywności na świeżym powietrzu np. biegania. Osoby posiadające dyskopatię, które chciałyby zacząć biegać najlepiej, aby poinformowały o tym wcześniej swojego lekarza, ponieważ bieg może nasilać dolegliwości bólowe kręgosłupa. W takiej sytuacji należy wybrać inną formę treningów cardio np. rower stacjonarny, który jest bezpieczniejszą alternatywą. 

Dyskopatia a siłownia - czy wolno ćwiczyć?

Podsumowując, uważam że trzeba skupić się na zapobieganiu dyskopatii kręgosłupa przez aktywny tryb życia, dzięki ćwiczeniom wytrzymałościowym jak i siłowym, aby nasze krążki międzykręgowe były cały czas odżywiane przez ciągły przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Na co dzień należy również skoncentrować się na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała oraz zadbać o odpowiednią technikę podczas ćwiczeń na siłowni.