Wpływ aktywności fizycznej na ciało

Nie od dziś wiadomo, że sport ma dobry wpływ na ciało człowieka. Zastanówmy się jednak co to dokładnie oznacza? Jak szeroki on jest i jakie korzyści organizm czerpie z wysiłku fizycznego? Oto niektóre z nich:

Poprawa wydolności

Wydolność określa zdolność organizmu do wykonywania wysiłku fizycznego. Wyróżniamy dwa rodzaje wydolności: aerobowa (tlenowa), anaerobowa (beztlenowa). Wydolność aerobowa, to zdolność do wykonywania długotrwałego wysiłku  (bieganie, pływanie, jazda na rowerze, na rolkach). Związana jest bezpośrednio z wytrzymałością. Odpowiadają za nią tlenowe procesy pozyskiwania energii. Wydolność anaerobowa –to  zdolność do wykonywania pracy o dużej intensywności w krótkim okresie czasu. Wraz z rosnącą wydolnością, w organizmie zachodzą zmiany, sprzyjające jej budowaniu i utrwalaniu. Wzrasta pojemność płuc, układ krążenia przystosowuje się do cyklicznych treningów, wzrasta masa mięśniowa a w komórkach mięśniowych powstaje więcej mitochondriów.

Niwelowanie stresu

Trening, pomaga odreagować codzienne stresy. Czasem, wśród osób początkujących spotykam się z obawami dotyczącymi ćwiczenia w fitness klubie. Nowa sytuacja, nowe miejsce i ludzie. Strach przed tym, że są oceniani, przez bardziej doświadczonych bywalców. Pragnę rozwiać te wątpliwości. W Calypso Fitness, trenerzy zawsze wprowadzą nową osobę w świat aktywności fizycznej. Nie tylko pokażą, jak ćwiczyć, ale także pomogą zrozumieć, że trening może być świetną zabawą. Nie należy zatem traktować go jako czynnika stresowego. Wprost przeciwnie, czas w fitness klubie bardzo szybko stanie się odskocznią, od problemów dnia codziennego. Wysiłek poprawi Twoje samopoczucie. Po nim będziesz naładowany/-a pozytywną energią. Nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Ponadto jest ważnym elementem w profilaktyki chorób serca, zmniejsza ryzyko zawału i jest pomocny w walce z nadciśnieniem. U osób aktywnych fizycznie maleje także prawdopodobieństwo wystąpienia tętniaka i udaru mózgu.

Zwiększenie zakresów ruchów

Większa mobilność i elastyczność, bez wątpienia mają duży wpływ na funkcjonowanie na co dzień. Większa sprawność to mniejsze ryzyko kontuzji, nie tylko podczas treningu.

Sport to zdrowie:

Aktywność fizyczna, pomaga w walce z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi:

  • cukrzyca – tym terminem określa się grupę chorób metabolicznych, charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, wywołanym nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Wiąże się to z nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Aktywność fizyczna jest zalecana w walce z cukrzycą. W czasie wysiłku , organizm zużywa dużo więcej glukozy niż w stanie spoczynku. Regularne treningi prowadzą do unormowania poziomu insuliny we krwi i zwiększają tolerancję organizmu na glukozę.
  • miażdżyca – to podstępna choroba, która może się nie ujawniać przez lata. Wiele objawów często jest bagatelizowanych. Spadek wydolności, bóle nóg, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Odkładanie się cholesterolu w postaci blaszki miażdżycowej w tętnicach, zmniejsza światło naczyń i sprawia, że ich ściany są mniej elastyczne. Może to prowadzić do zawału bądź udaru. Wysiłek pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i trójglicerydow we krwi. Zatem już teraz przyjdź do jednego z klubów Calypso Fitness i zadbaj o swoje naczynia krwionośne.
  • otyłość – w XXI wieku stała się prawdziwą epidemią. Jest problemem ogólnoustrojowym i ściśle wiąże się z rozwojem innych schorzeń. Jej następstwem mogą być choroby układu krążenia, problemy ze stawami, dolegliwości ze strony układu oddechowego, zaburzenia hormonalne. Szacuje się, że ok. 95% przypadków otyłości, spowodowanych jest nadmiarem energii pobieranej z pożywienia, w połączeniu z niskim wydatkowaniem jej przez organizm. Zaledwie ok. 5% przypadków otyłości jest wynikiem predyspozycji genetycznych lub problemów zdrowotnych. Mówiąc wprost: im więcej zjadasz, tym większa powinna być Twoja aktywność.
  • nadciśnienie tętnicze – wywołuje bóle i zawroty głowy, przyspieszone tętno, pobudliwość, bezsenność. Rozpoznaje się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne – nie rozpoznano przyczyn i nadciśnienie wtórne. W drugim przypadku przyczyn może być wiele: schorzenia nerek, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, ciąża, nieprawidłowe żywienie, otyłość, stres. Choroba ta sprzyja problemom z sercem, w tym zawałom. Przy nadciśnieniu tętniczym wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

 

Widać wyraźnie, jak wielu problemów ze zdrowiem, możesz uniknąć dostarczając swemu ciału bodźców treningowych.

Robiąc tak niewiele, poświęcając na trening kilka godzin w tygodniu, dajesz swojemu organizmowi najlepszy prezent.

Trener personalny Calypso Fitness, pomoże dobrać trening dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości.

Źródła: „Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka” – Helena Ciborowska, Anna Rudnicka; „Dietetyka” – Dariusz Włodarek