Lubisz czasami wyjść ze znajomymi do knajpy albo zjeść coś z rodziną w restauracji? Spożywanie posiłków na mieście wcale nie musi wiązać się z destrukcją dotychczasowej pracy nad sylwetką. Zdrowy tryb życia nie oznacza, że musimy wszędzie zabierać pudełka ze swoim jedzeniem i nie możemy wyskoczyć z przyjaciółmi na obiad. Wystarczy nauczyć się dokonywać właściwych wyborów i przy przeglądaniu menu szukać pasujących do wypracowanych nawyków żywieniowych dań.

Czego należy unikać?

Oczywiście znajdziemy pełno knajp serwujących kebaby, pizzę i inne fast foody. Nie są to miejsca, które regularnie powinny odwiedzać osoby starające się prowadzić zdrowy tryb życia. Najlepszym sposobem jest wypisanie listy produktów, których będziesz bezwzględnie unikać. Oczywiście praktyka ta jest zależna od stosowanej przez Ciebie diety. Inne ograniczenia będzie stosowała osoba, która nie toleruję produktów mlecznych, a odmienne osoba z celiakią (konieczność wykluczenia glutenu). Gdy cierpisz na alergie pokarmowe i stosujesz specjalne protokoły żywieniowe, to stawiaj na restauracje, które gwarantują posiłki bez określonych alergenów.

Natomiast niezależnie od stosowanej diety, w zdrowym podejściu staramy się unikać w nadmiarze produktów smażonych. W wielu restauracjach do przygotowywania dań stosowane są najtańsze oleje roślinne, które podczas obróbki termicznej utleniają się, co prowadzi do powstania toksycznych tłuszczy trans. Zawsze warto spytać kelnera czy pieczone produkty są pieczone czy smażone we fryturze. Dodatkowo możesz poprosić obsługę o dokonanie zmiany z poza menu. Dla przykładu możesz poprosić o podanie osobno oliwy z oliwek, którą będziesz mógł samodzielnie polać warzywa. Tłuste frytki bez problemu możesz zamienić na ryż lub gotowane ziemniaki.

Kolejną wskazówką jest unikanie wyboru z menu dań mącznych, opartych na pszenicy. Przykładowo pizzerie i naleśnikarnie nie będą najlepszym wyborem. Stawiajmy na dania, które będą jak najmniej przetworzone i zawierające pełnowartościowe składniki. Podejmując decyzje o przestrzeganiu tych prostych elementów ograniczysz ryzyko zjedzenia potencjalnie szkodliwej i słabej jakości żywności w restauracji.

Co, więc wybierać?

Dbając o swoje nawyki żywieniowe nie trzeba omijać restauracji. Należy nauczyć się mądrze i świadomie wybierać potrawy z menu. Dzięki rosnącej świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania powstaje mnóstwo miejsc, w których dostaniemy pełnowartościowe posiłki, dania lekkie i dietetyczne.
Pozycje, które warto wybierać z menu:

• Zupy – są niskokaloryczne, a spożyte przed głównym posiłkiem zwiększą Twoją sytość, przez co mniej zjesz w kolejnym daniu. Wybieraj najlepiej propozycje bogate w warzywa i nie zabielane mąką. Przykłady to np. zupa krem z pomidorów, brokułów, czy fasolowa.
• Mięso i ryby – najlepiej wybierać pieczone, gotowane lub duszone, a nie smażone. Taki sposób obróbki termicznej zdecydowanie jest zdrowszy i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uczucia ciężkości po posiłku. Dodatkowo zwróć uwagę na rodzaj mięsa, które wybierasz. Wybieraj propozycje bez panierek. Upewnij się jaki sos jest dodany do mięsa, unikaj zagęszczanych mąką.
• Warzywa – stanowią zawsze dobry wybór. Wybieraj te pieczone, duszone lub gotowane na parze. Mogą być z przyprawami, ziołami, oliwą. Dobrymi dodatkami są ser feta, kozi, jajka. Staraj się unikać grzanek i białego pieczywa. W restauracji możesz poprosić o wymianę frytek lub ziemniaków na dodatkową porcję warzyw.
• Makarony – warto wybierać ciemne makarony pełnoziarniste. Świetnym rozwiązaniem są opcje warzywne, oferowane często przez knajpy wegetariańskie, np. z cukinii czy selera.
• Napoje - unikaj słodkich napojów gazowanych, kawy z cukrem, syropami i bitą śmietaną. Najlepiej wybrać do picia wodę, herbatę czy kawę czarną bądź z mlekiem.

Jedzenie poza domem wcale nie musi równać się z nieprzemyślanymi wyborami czy utratą efektów pracy nad sylwetką. Wystarczy odpowiednio skomponować pełnowartościowy posiłek, który zapewni doznania smakowe i jednocześnie będzie sycił na długo. Przeglądając kartę wypatruj ryb z warzywami gotowanymi, zup, sałatek czy dań z kaszami. Większą część talerza powinny zajmować warzywa, gdyż zapewniają dużą dawkę cennych składników.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na obiad?

Dużo łatwiej będzie Ci dokonać zdrowych wyborów gdy będziesz unikać fast foodów, budek z zapiekankami, czy kebabami. Dobrym pomysłem jest wybranie lokalu, gdzie oferowana jest żywność na wagę i gdzie możemy skontrolować wielkość spożytej porcji. Staraj się wystrzegać tłustych potraw, opływających w sosach mięs, czy frytek – stawiaj na zupy, niepanierowane ryby, mięsa, kasze i warzywa. Jedząc w restauracji możesz również czerpać inspiracje do ugotowania czegoś nowego samemu. Warto wykorzystać takie wypady do podpatrzenia ciekawych połączeń i eksperymentować w kuchni. Oczywiście nie należy popadać w skrajności, jeżeli na co dzień stosujemy się do zasad zdrowej diety, to raz na jakiś czas możemy pokusić się o hamburgera czy lody. Jednakże warto zdawać sobie sprawę z większej ilości dostarczanych kalorii w takim posiłku. Powinny być to opcje wybierane raz na jakiś czas.

Podsumowanie

Jedzenie na mieście mimo, że jest przyjemne nie powinno być codziennością, a raczej rozwiązaniem okazjonalnym. Wyksztalcenie świadomości żywieniowej pozwoli dokonywać Ci rozsądnych wyborów i cieszyć się pełnym zdrowiem. Nie musisz rezygnować z życia towarzyskiego, wystarczy, że będziesz dokonywać dobrych wyborów.