Stosowanie przypraw może zdziałać o wiele więcej niż jedynie wzbogacić smak potraw. Niektóre z nich zawierają substancje, które mogą wspomóc pracę nad sylwetką. Oczywiście, aby zredukować tkankę tłuszczową musimy pamiętać o prawidłowej diecie i aktywności fizycznej, jednakże warto wykorzystać potencjał przypraw, aby dopieścić ten proces. W poniższym artykule przedstawiono zioła, które wykazują właściwości wspomagające odchudzanie.

Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne, to ostra sproszkowana papryka. Przyprawa znana jest z właściwości odchudzających, dzięki wysokiej zawartości kapsaicyny. Substancja ta zwiększa termogenezę, co oznacza że pod jej wpływem dochodzi do nasilonego wydatkowania energii, związanego z procesem produkcji ciepła.  Składnik ten wspomaga produkcję enzymów trawiennych, stąd stosowana jest w leczeniu dolegliwości gastrycznych. Naukowcy dowiedli, iż dodatek chili do posiłków zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu badani nie musieli tak szybko sięgać po kolejny posiłek lub przekąskę.

Pieprz cayenne

Cynamon

Kolejna przyprawa, której właściwości odchudzające potwierdziły badania to cynamon. Jego walory wynikają m.in. ze zdolności opóźniania tempa opróżnienia żołądka. Dodatkowo posiada bioaktywne składniki, które poprawiają wrażliwość insulinową. Używanie cynamonu jako dodatku do potraw, pozytywnie wpływa na glikemię i poprawia wykorzystywanie składników odżywczych przez tkanki. Badania kliniczne wykazały, że regularne stosowanie tej przyprawy u pacjentów z cukrzycą typu 2, wpływa korzystnie na metabolizm węglowodanów. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Cynamon

Kurkuma

Następną wartą uwagi przyprawą jest kurkuma, będąca źródłem wielu substancji o walorach prozdrowotnych. Najcenniejszym jej składnikiem jest kurkumina. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań sugerują, że związek ten posiada wiele pożądanych właściwości jak np. działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Kurkumina bierze udział w aktywowaniu absorpcji glukozy, przez co może regulować gospodarkę węglowodanową. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu pośrednio może chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami i działaniem neurotoksycznym. Poprzez zdolność modulowania aktywności niektórych enzymów i genów może wywierać wpływ na patogenezę schorzeń neurodegeneracyjnych, np. chorobę Parkinsona. Słabą przyswajalność kurkuminy zwiększa użycie pieprzu. Zawarta w nim piperyna 1000 razy podnosi zdolność absorpcji tego związku.

Kurkuma

Imbir

Pozytywny wpływ imbiru na masę i skład ciała, związany jest głównie z obecnymi w nim gingerolami, które mogą przyspieszać metabolizm, poprzez nasilenie termogenezy po posiłkowej. Również inne substancje obecne w tej przyprawie pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu, m.in. poprzez wpływ na regulacje gospodarki lipidowej. Dodatkowo imbir, to naturalny środek przeciwzapalny.

Imbir

Innymi przyprawami poza wymienionymi wyżej, które wspomagają proces odchudzania i zasługują na miejsce w naszej codziennej diecie to:

kminek – wykazuje działanie rozkurczowe na przewód pokarmowy, zapobiega wzdęciom;
kolendra i pietruszka – wykazują działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego;
majeranek – jego pozytywne właściwości wynikają z pobudzania trawienia, a także dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;
oregano – umiejscowienie tej przyprawy w menu, pozwala na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, ułatwiając tym samym trawienie;
koper włoski i koperek – stymulują wydzielanie soku w żołądku, łagodzą również wzdęcia;
gałka muszkatołowa – jej działanie polega na usprawnianiu pracy jelit;
bazylia - poza walorami smakowymi, przyprawa ta poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego.

Podsumowanie

Włączenie wymienionych przeze mnie przypraw do codziennego menu pozwoli wzbogacić smak potraw, a także może przyczynić się do przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak pamiętajmy, że przyprawy to tylko mały dodatek, a aby schudnąć należy prowadzić aktywny tryb życia i sięgać po odpowiednio zbilansowaną dietę.