Z roku na rok wzrasta liczba osób aktywnych fizycznie. Wraz z tym wzrostem zwiększa się też segmentacja w tej grupie. Wiele osób mówi że uprawia sport, ale czy na pewno? Czym jest sport, a czym rekreacja?

Czym jest sport?

Istnieje wiele definicji stosowanych powszechnie. W Polsce jest to pojęcie uregulowane prawnie. Ustawa o sporcie z dn. 25 czerwca 2010 r. definiuje go następująco: Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Mówiąc prościej, każda aktywność prowadząca do rywalizacji i współzawodnictwa może zostać nazwana sportem. Starty w zawodach, profesjonalny sprzęt, oraz szczegółowo zaplanowany trening to co charakteryzuje sportowców.

Rekreacja

Podobnie jak sport ma ona wiele znaczeń. Najczęściej pod tym sformułowaniem kryje się wszelkiego rodzaju aktywność ruchowa mająca na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb ruchowych organizmu, relaks i odpoczynek. Innymi słowy każdą formę ruchu która podejmujemy w wolnym czasie możemy nazwać rekreacją. Jej celem jest podniesienie ciśnienia krwi, podwyższenie tętna i aktywacja mięśni. Dzięki temu nasz organizm pobudza się do działania co w rezultacie powoduje wzrost jego wydajności.

No dobrze ale czym to tak naprawdę się różni?

Podstawową różnicą między tymi dwoma pojęciami jest element współzawodnictwa. W sporcie (zarówno amatorskim, jaki i wyczynowym) rywalizacja stanowi cel i sens, a cały trening nastawiony jest na osiągnięcie jak najlepszego wyniku. Rygor, intensywność ćwiczeń, czas na regeneracje, dieta. Wszystko to ma doprowadzić zawodnika do ostatecznego sukcesu. W przypadku rekreacji mówimy o spokojnym, aktywnym spędzaniu czasu. We wszystkich powyższych przypadkach mówimy o aktywności fizycznej. Jest nam ona niezbędna do utrzymania optymalnej kondycji naszego organizmu a co za tym idzie, zdrowia i witalności. Rekreacją ruchową możemy nazwać każdą formę aktywności którą wykonamy w wolnej chwili. Wybranie roweru jako środka transportu w drodze do pracy, spacer z psem, czy zajęcia fitness również nią będą.

Która droga jest lepsza?

Wybór formy aktywności fizycznej jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Rekreacja ruchowa znajdzie na pewno szersze grono odbiorców. Każdy z nas może być aktywny fizycznie. Niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy zasobności portfela można uprawiać rekreację ruchową. Jest ona niezbędna dla naszego organizmu. Osobom które nie wiedzą od czego zacząć polecam konsultacje ze specjalistą, który pomoże w „rozruszaniu” naszego ciała. Podpowie co jest dobre na początek i sprawdzi strefy które wymagają szczególnej uwagi na starcie. Nie przesadzajcie z aktywnością gdy dopiero co wstaliście z fotela. Spokojne wdrożenie i sumienność to klucz do sukcesu. Pośpiech nie będzie tu dobrym doradcą. Nikt was przecież nie goni. Ważne żebyście zaczęli, a jeszcze ważniejsze żebyście nie kończyli. Sport wymaga od nas trochę więcej. Przygotowania do startu w zawodach wymagają starannego zaplanowania. Trening staje się szczegółowym procesem na który wpływ mają nawet nieprzewidziany katar czy zamiana pogody. Organizm sportowca poddawany jest często skrajnym obciążeniom. Zawodnicy potrafią trenować 2-3 razy dziennie 6-7 dni w tygodniu. Wszystko to by zmaksymalizować efekty w dążeniu do założonego celu. Żeby to wszystko mogło się udać potrzebny jest też czas na odpowiednią regenerację. Dzięki połączeniu powyższych czynników w jedną, spójną całość zawodnik może liczyć na osiągnięcie założonych rezultatów.

Podsumowanie

Dlaczego warto wybrać rekreację? Dlatego że jest ona nastawiana na podtrzymywanie naszej naturalnej sprawności fizycznej. Dzięki niej możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny poprawiają humor. Szybciej krążąca krew po organizmie dotleni wasze mięśnie i mózg. Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie oraz zmniejszy dolegliwości spowodowane pracą biurową. Poprawi pamięć i koncentracje, a spokojna, równomierna praca serca dobrze zrobi jego sprawności i uchroni was przed wieloma chorobami XXI w. Korzystajcie z tych możliwości jak najczęściej. Sport pozostawcie tym którzy mają do niego predyspozycje zarówno fizyczne jaki i psychiczne. Nie ma sensu na co dzień tak mocno obciążać swojego organizmu. Pamiętajcie że sport wyczynowy to praca taka sama jak każda inna. Potrzeba do nie odpowiednich uwarunkowań. Przy codziennej pracy osiem godzin i życiu rodzinnym staje się to bardzo trudną ścieżką. Droga rekreacji pozwoli wam na rozładowanie codziennych emocji, stresu, poprawę samopoczucia oraz integracje z najbliższymi. Dlatego nie zwlekajcie. Idźcie na spacer, na trening albo do klubu fitness. Zabierzcie rodzinę, znajomych bo nic tak nie buduje relacji jak wspólna aktywność fizyczna.