Jak dobrać rodzaj aktywności odpowiadający Twoim potrzebom? Trening w samotności, czy w grupie raźniej?

Jako trener często słyszę pytanie: co jest lepsze zajęcia fitness czy trening w strefie siłowej? Oczywiście, mogłoby się zdawać, że trener powinien za wszelką cenę nakłaniać do ćwiczenia na siłowni? No cóż, taki, który za wszelką cenę chce sprzedać treningi, pewnie by tak zrobił. Jednak czy można uczciwie powiedzieć, że siłownia będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego?

Jestem przekonany, że nie można.

By móc określić najlepszą dla danej osoby formę aktywności ruchowej, trzeba z nią porozmawiać, trochę ją poznać. Nie każdy rodzaj treningu będzie dla każdego. Jednak szeroka oferta fitness klubów pozwala dopasować odpowiedni rodzaj i intensywność treningu do konkretnej osoby.

Dlaczego nie wszystko dla wszystkich? Ano dlatego, że każdy człowiek jest inny. Zatem nie wszyscy mają te same preferencje dotyczące treningu, cele, możliwości itd.

Dlatego właśnie Calypso Fitness otwiera kolejne kluby. Bez względu na to, czy chcesz chodzić na zajęcia fitness w Koninie, czy szukasz trenera personalnego w Krakowie, lub kortu do Squasha w Częstochowie. Jesteśmy tam dla Ciebie.

Nie bój się pytać

Bez względu na to, czy jesteś osobą początkującą, czy masz już za sobą pewien staż treningowy, warto raz na jakiś czas skorzystać z konsultacji z trenerem. Trener nie tylko, podpowie jak osiągnąć cele treningowe, ale pomoże Ci zrobić to w najlepszy możliwy i przede wszystkim bezpieczny sposób. Jeśli nie do końca wiesz czego oczekujesz, nie masz w pełni sprecyzowanych celów treningowych, to właśnie trener, bądź instruktor jest osobą, która Ci pomoże. Jeśli ćwiczysz już jakiś czas i nie widzisz już efektów swoich treningów, także powinieneś się zwrócić do trenera/instruktora.

Pamiętaj, że konsultacja trenerska, to nie wykład dotyczący zdrowego odżywiania i doboru ćwiczeń. Dobrze przeprowadzona konsultacja, powinna wykazać ograniczenia wynikające z wad postawy, czy przykurczów. Podczas takiego spotkania, zadaniem trenera jest nakreślenie planu działania, który będzie stworzony właśnie dla Ciebie. Pomoże dobrać Ci odpowiedni trening, bądź wskazać zajęcia, które będą pomocne w realizacji twych celów.

Zatem co wybrać: ciężary czy fitness?

Wybierz trening, który będzie dla Ciebie najbardziej efektywny. Taki, na którym będziesz czuć się dobrze. Trening nie powinien być karą. Jeśli czegoś nie lubisz, nie sprawia Ci to przyjemności, to nie dasz z siebie 100%, a co za tym idzie i efekty będą mniejsze od oczekiwanych.
Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej drogi dla wszystkich, którzy zapisują się do fitness klubu.  Wybierając aktywność najlepszą dla siebie, zastanów się czego potrzebujesz, co będzie dobre dla twojego ciała.

Określ cele treningowe – mierzalny i realny cel, do którego będziesz dążyć - to świetny sposób motywacji. Możesz obserwować zmiany, robić pomiary, testy, by wiedzieć co się zmienia w czasie cyklu treningowego.

Urozmaicone treningi – zaskakuj mięśnie nowymi bodźcami, zmieniaj ćwiczenia, bądź układy choreograficzne. Mięśnie będą poddawane zróżnicowanym bodźcom, a przy okazji unikniesz monotonii, związanej z wykonywaniem wciąż tego samego treningu. Dobrym sposobem na uniknięcie rutyny jest wprowadzenie periodyzacji treningowej. Korzystając z pomocy trenera, podziel swój trening na cykle treningowe.

Unikaj kontuzji – wybierz rodzaj wysiłku, który będzie dla Ciebie bezpieczny. Oczywiście obecność trenera podczas treningu, bądź instruktora na zajęciach, znacznie zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji. Jednak, jeśli trener nie wie o przeciwskazaniach np.: ze strony układu krążenia, lub problemach z kręgosłupem, nie będzie w stanie dobrać ćwiczeń, czy też zajęć fitness odpowiednich dla Ciebie. Pamiętaj o tym, by poinformować trenera o wszelkich problemach zdrowotnych, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki i zwiększać ryzyko kontuzji. Zatem osobie z nadciśnieniem nie polecam TABATY. Odpadają treningi i zajęcia o dużej intensywności jak np. PUMP. Jeśli masz dyskopatię w odcinku lędźwiowym, nie łap się za martwe ciągi. Hiperlordoza? Lepiej odpuść sobie plank/deskę. To tylko przykłady, mające na celu pokazanie, że przy doborze rodzaju treningu warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Fakt, że nie biegam nie sprawia, że odradzam bieganie. Jeżeli masz zdrowe kolana i kręgosłup, lubisz biegać, sprawia Ci to przyjemność, to właśnie to powinieneś robić. Nie polecę wyciskania ciężarów osobie, która lubi zajęcia taneczne, ani nie wyślę na basen osoby, która nie lubi pływać. Trening powinien być przyjemny i dawać radość.

Podsumowując, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań, wybierz taki rodzaj treningu, który da Ci największą satysfakcję. Jeżeli lubisz aerobik, to będzie dobry wybór dla Ciebie. Jeśli wolisz trening Full Body na siłowni, wybierz właśnie ten. Wolisz siłowy trening z podziałem na partie? Rób go.

Ważne by wybór był świadomy, a trening który wybrałeś bezpieczny.